Minden nap tanul valamit az ember. Én például nem is tudtam eddig a goji-bogyó létezéséről. Meg hogy goji-bogyó a szuper ételek közé tartozik… Nekem a napokban csak egy szupercellával volt szerencsém (?) találkozni. Pedig már 2000 éve hódít a csodabogyó.
Megint itt vannak a hívószavak: szuper-egészséges, maga a „folyékony életerő”. Na meg Tibet, meg a Himalája. Megkóstoltam a
Gastroyal Himalája szuper teát is – és a kíváncsiságom miatti hamar öregedésemet talán ellensúlyozza az öregedésgátló hatású goji!
Goji
Miért szuper étel? A Tibetből származó goji-bogyó a legmagasabb tápanyagtartalommal rendelkező növények egyike, ezért tartozik az ún. szuper-ételek közé. Mindenféle pozitív hatása van – több amerikai sztár is ezt fogyasztja, mert:
· jó hatással van a vesére, májra, szemre
· öregedésgátló
· immunerősítő
· magas az antioxidáns tartalma
· normalizálja a vérnyomás- és vércukor-szintet.
Tartalmaz továbbá sok vitamint (B1, B2, B6, C, E), 21 nyomelemet, 4 féle poliszacharidot, 19 féle aminosavat, omegaolajokat, valamint béta-karotint, amiből szervezetünk állítja elő az A-vitamint.
Elnevezés
Goji-bogyó(k), (kínai) ördögcérna, Lycium Barbarum, lícium, farkasbogyó
Termesztés
Több fórumon azt olvastam, hogy kis hazánkban is simán megterem, kertészeti katalógusból rendelni is lehet ilyen növényt (pl.
Starkl: Goji-bogyó).
Az a tippem, hogy olcsóbb a növénykét megvenni, és ápolni, mint a gyümölcsét. Viszont azt olvastam, hogy azért olyan magas mindenféle vitamin és ásványi anyag tartalma, mert épp Tibetben terem. Vagyis az ott termett bogyók egészségesebbek (elvileg). És ami ebben a teában van az tibeti bogyós? Másik megközelítésből: Frei műsorában volt jó régen, hogy azokra a tápanyagokra van igazából szükséged, amelyek megtalálhatók a helyben termett gyümölcsben, zöldségben. De kérdem én: akkor mi van a sivatagban élőkkel? Nekik nem sok mindenre lehet szükségük...
Himalája szuper tea - kóstoló
Meg kell mondjam, nekem a
fehér tea, vagy a
Fittea jobban ízlett, de ez is finom a maga nemében, kellemes citrusos íze van, egy nagyon-nagyon enyhe fanyar felhanggal, ami valószínűleg a goji-bogyóknak tudható be. Ott úszkálnak a főzet alján (15g – napi ajánlott mennyiség), amiben van még méz, lúgos víz, friss citrom leve. De a bogyók nagyon finomak! Nehéz kihalászni őket, de ennyit kell küzdeni az egészségedért! Félve kóstoltam meg a kis narancssárga gyümölcsöket, beleharaptam, ízlelgettem és megettem. Úgy néz ki formára, mint a csipkebogyó, de jóízű, nem savanyú, enyhén édeskés. Tetszik! Tibeti bogyóstea a lá Gastroyal.
Ára: 490 Ft/ 1 liter (most akciós: 450 Ft/ 1 liter)
Fiatalító szürcsölgetést mindenkinek! MsTea
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Latyí 2011.11.02. 21:44:44
Tubati 2012.09.01. 16:20:55
Tubati 2012.09.01. 16:25:52